Cirkus Cirkör - Bloom
En värld full av blommor, klassisk musik och enastående cirkus!
Lördag 23 November 2019 kl 19.00
Längd: ca 1 tim.
Bloom är en ny föreställning full av lindans, akrobatik, språngbräda, blommor och klassisk musik. Det är en familjeföreställning på 60 minuter som passar alla från 4 år och uppåt.
I Bloom omfamnar artisterna vardagens krav och ängslan. Med kreativitet och cirkuskonster desarmeras de negativa känslor och rädslorna blir till poesi. När artisterna flyger genom luften, hoppar språngbräda, svingar sig i trapetser och rep, lyfter varandra, utför parakrobatik och hänger i tänderna, förkroppsligar de cirkusens själ: Du behöver inte anpassa dig till normen. Du ska vara lika unik som du känner dig.
Let yourself Bloom.
Ensemblen består av fem internationella multitalanger som vill göra världen till en gladare plats genom att sammanföra glädje, rädsla och risker med grundliga förberedelser.
Ordinarie pris (prisklass 1 och 2):
295/255 kr inkl.seviceavgift
Student och ungdom t o m 25 år: 170 kr inkl. serviceavgift
Ensemble
Bloom har en internationell ensemble med artister från Schweiz, Tyskland, Skottland och Costa Rica och två regissörer från Frankrike och Finland.
Artister:
Ben Collis/Ola Glimåker
Elisabeth Künkele
Felix Greif/Daniel Torralbo
Philomène Perrenoud
Sofia Mendez
Philomène, Felix, Elisabeth och Ben är utbildade vi Stockholm och tog examen från Dans och Cirkushögskolan DOCH 2018. Sofia Mendez är utbildad vid Codarts Circus Arts i Rotterdam.
Bloom regisseras av Julien Auger och Sade Kamppila från Circus I Love You.
Bloom är ett samarbete mellan Cirkus Cirkör, Stora Teatern, Cirkus i Väst, Nycirkus Öst och Södra Teatern.